ستاره راک هنوز میدرخشد

 طبقه بندی: مقالات


 

 

 ستاره راک هنوز می درخشد

 


 

مقاله ای منتشر شده در روزنامه همشهری – 29 فروردین 1382

 

ستاره راک هنوز می درخشد

 

گردآوری و ترجمه: تهمینه بهرامعلیان

 

الویس پریسلی پیش از آنکه پادشاه و بنیانگذار «راک اند رول، rock & roll» باشد یک اسطوره است.

هنگامی که بسیاری از ستاره های راک مانند «جان لنون» و «جیم موریسون» بعد از مرگشان صاحب عنوان و شهرت تقدیس گونه می شدند، تنها الویس بود که ستاره فنا ناپذیر راک بود و توانست تبدیل به یک اسطوره مافوق انسانی بشود. با وجود گذشت سال ها، الویس هنوز زنده است، نه تنها در موسیقی اش بلکه در عکس های کوچک، تمبرهای پستی، مجسمه ها، جوک های تلخ و شیرینی که درباره اش می گویند، افرادی که به صورت حرفه ای از او تقلید می کنند، موسیقی هایی که در رستوران ها پخش می شود، زیارت محل مرگ وی و داستان هایی که از او نقل می کنند.

او با خلق موسیقی «راک اند رول» در میان کشورهای سیاه و سفید چنان ذوب شده بودکه بسیاری از آهنگ های بی شمار او همانند آهنگ های کلاسیک ماندگار شد و سبک موسیقی و آواز او در تمام افرادی که از او پیروی می کردند به وضوح مشاهده می شد.

«الویس آرون پریسلی» در ۸ ژانویه ۱۹۳۵ در روستای «توپولو» از «گلادیس» و «ورنون پریسلی» زوجی بسیار فقیر و مذهبی متولد شد. الویس دوقلو بود ولی برادرش شش ساعت بعد از تولدش از دنیارفت. و الویس ۳۵ دقیقه بعد از برادرش به دنیا آمد. اولین سازی که الویس با آن آشنا شد گیتاری بود که مادرش در سن ۱۲ سالگی برایش خرید. الویس چندین ماه بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان به شغل های رانندگی کامیون و کنترلچی سالن تئاتر پرداخت تا اینکه در یک روز سرنوشت ساز در سال ۱۹۵۳ زمانی که از کنار یک استودیو می گذشت با تابلویی مواجه شد که بر روی آن چنین نوشته بود:

«ترانه های خود را ضبط کنید، ۲ دلار برای ۴ آهنگ. »

الویس به استودیو رفت و شروع به ضبط ترانه ای کرد.

وی ترانه ای به نام «my happines» را در استودیوی «سان» ضبط کرد و آن را به عنوان هدیه ای تقدیم به مادرش کرد. «سَم فیلیپس» مدیر استودیو به صورت اتفاقی صدای الویس را شنید و متوجه شد که این همان فردی است که مدت ها در جست وجویش بوده است. پس از مدتی الویس توانست شنوندگان سنتی را جذب خود کند و در سالن اپرای «Grand ole» برای یک ماه مشغول به کار شود.

در این بین یک مهاجر هلندی به نام «کلنل تام پارکر» مشتاقانه از الویس دعوت کرد که برنامه هایش راسازماندهی و مدیریت کند. مدتی بعد آهنگ بعدی او به نام «Mystery train» موفق به کسب رتبه اول فروش کشور شد. در ژانویه ۱۹۵۶ اولین آهنگ الویس برای استودیو «RCA» به نام «heart break hotel» موفق به کسب رتبه اول در موسیقی پاپ و لیست پرفروش های کشور و کسب رتبه دومی در چارت «R & B» شد.

در سال ۱۹۵۸ برگه نظام وظیفه برایش فرستاده شد و اگرچه تمامی شاخه ها او را می خواستند ولی الویس به صورت داوطلبانه به خدمت ارتش آمریکا درآمد. در این زمان طرفداران و روزنامه نگاران به خاطر دوری الویس از موسیقی و کشورش اعلام کردند که «راک اند رول» مرد.

با این وجود تأثیر و شهرت وی در موسیقی آنقدر زیاد بود که وقتی گروه معروف «بیتلز» در سال ۱۹۶۵ به آمریکا آمدند، تنها فردی را که خواستار ملاقاتش بودند، الویس بود، در ماه آگوست همان سال خواسته این گروه برآورده شد و توانستند یک شب را در خانه الویس بگذرانند.

 در ضمن علاقه الویس به ورزش نیز قابل توجه بود.  او در سال ۱۹۶۰ توانست کمربند سیاه کاراته را از آن خود کند. در این دوران تمامی آلبوم های الویس به خوبی فروش رفت، اگرچه او تا سال ۱۹۶۸ هیچ اجرایی نداشت وپس از 1968. الویس شروع کرد به پرخوری در غذاهایی مثل کره و بادام زمینی. طولی نکشید که او فرم متناسب خود را از دست داد .

 

در سال ،۱۹۶8 الویس ۳۲ ساله با قدیمی ترین دوستش، «پریسیلا بیولیو» ۲۱ ساله ازدواج کرد که حاصل ازدواج آنها دختری بود به نام «لیزا ـ مری».

در سال ،۱۹۶۸ کلنل زمینه بازگشت دوباره الویس را به برنامه های تلویزیون فراهم کرد. او در این برنامه ها با کت و شلوار چرمی سیاه ظاهر شد.

در ۱۶ آگوست ۱۹77 جسد الویس در حمام خانه اش در «گریسلند» پیدا شد. الویس در دوران زندگی اش موفق به فروش بالغ بر ۳۰۰ میلیون آلبوم و ساخت ۳۳ فیلم شد.

بعد از مرگ او، خانه اش تبدیل به یکی از جاذبه های توریستی شده است و هرساله بیش از یک میلیون نفراز آنجا دیدن می کنند،و هنوز هم معتقدند الویس زنده است.

لازم به ذکر است در سال ۲۰۰۲ آهنگ «little les conversation A» الویس دوباره تدوین شد و در کلیپ تبلیغاتی فوتبال مورد استفاده قرار گرفت و توانست رتبه اول را در بین آهنگ ها کسب کند.

 

 

 

 -----------------------------------------

صفحه مقاله ها

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 67 بازدید
m.d

جالب بود.ولی اگه ميشه از عکس هم استفاره کن.