معرفی سبکهای موسیقی الویس - راک اند رول

 

ادامه مطلب:

 

 

موسیقی راک اندرول برخاسته از موسیقی عامیانه جاری و روزمره آمریکا است که در سال 1955 شکل گرفت .این موسیقی که ظاهرا جدید بود و « راک اندرول » نامیده می شد در واقع ترکیبی است از ریتم و بلوز ( موسیقی سیاهپوستان ) . 

راک فرم های متعددی پیدا کرد و عناصر و اجزاء آن می تواند شامل بداهه نوازی روی دو عبارت و تکرار آن همراه با خط آوازی خشن و زمخت ، عاشقانه که غالبا پشت سر هم تکرار می شود. در این جا لازم به ذکر است که موسیقی راک با موسیقی راک اندرول تفاوت دارد و حتی در بعضی موارد مخالف یکدیگرند.

شیوه ی آوازخوانی در راک اند رول به سبک موسیقی بلوز و جاز است . خواننده سعی می کند با  حنجره و حلق صدایی خشن و خش دار ایجاد کند و در عین حال می کوشد در مواقعی که ریتم ثابت در موسیقی وجود دارد با اختلاف خیلی کمی جلوتر و یا عقب تر از ریتم موسیقی حرکت کند .

برخلاف بلوز که سیاه پوستان در آن معمولا از ریتم های با سرعت آهسته استفاده می کردند ، در راک اندرول از ریتم های تند موسیقی جاز و گاهی میزان 4/4 با سرضرب قوی و تاکید روی ضرب باس استفاده می شود .

مشهورترین و شاخص ترین خواننده موسیقی راک اندرول « الویس پریسلی » ( Elvis Presley ) است که اولین صفحه خود را در سال 1954 به عنوان خواننده کانتری در شهر ممفیس ضبط و ارائه کرد او در سال 1955 در کمپانی RCA شروع به ضبط مشهورترین قطعات موسیقی راک اندرول نمود و مشهورترین و محبوب ترین خواننده ی این موسیقی است . صفحه موسیقی وی با نام   «  Jailhouse Rock » در سال 1957 موفقیت بسیار زیادی را کسب کرد . 

 

چند نمونه از آهنگهای راک اند رول الویس عبارتند از :

برای شنیدن و دانلود روی نام هر کدام کلیک کنید

 

 

Jailhouse Rock

Hound Dog 

Don't Be Cruel

Heartbreak Hotel

That's all right

Too much

All Shook Up

Mystery Train

One Night

Good Rockin Tonight

 

 ________________________________

 

صفحه موسیقی شناسی

 


 

 

 

/ 10 نظر / 177 بازدید
Ali

چه اقیانوس عظیمیه این مرد. هرچی بیشتر عاشقش میشم چیزای بیشتری ازش پیدا می کنم, و هرچی بیشتر در موردش می دونم بیشتر عاشقش می شم. البته پیدا می کنم که....ژیلا جان زحمت پیدا کردنو می کشه.... مرسی ژیلا. چقدر با مزه تیتر زدی, کلی خندیدم... با ذکر مثال:)

فاطیما

راک اند رول یعنی الویس. ممنون از این اطلاعات. من عاشق همه ی این اهنگها.

فاطیما

ممنون از عکس.

آیدین

عشق است راک اند رول [قلب]

آیدین

توی این رقص معروفشم تخصص دارما! شاگرد میپذیریم[نیشخند]

فاطیما

میگم ایدین بیا باهم یه کلاس راه بندازیم.من چند روزه توی نخ حرکات لیزا هم رفتم خیلی شبیه الویس.منظورم یه تیکه هاشه.

فاطیما

میگم ژیلا لیزا هرچقدرخواست شبیه باباش نباشه و مردم اونو بخاطرخودش تشویق کنن.نشد.چون ته صداشم شبیه اشه.

فاطیما

ژیلا جون باهات موافقم.پسربود میشد الویس2.

Another One

سلام , واقعا تلاش شما قادر تقدیره. در این وانفسای فعلی ...

فاطمه

[راک]